Klubbstatistik och årsbästalista

Fina insatser i Täby Open

2022-05-15 21:25
Fina insatser i Täby Open
15 MAJ 2022 21:31
Mälarhöjden hade ett litet men starkt lag på plats då Täby Open avjordes i helgen i härligt vårväder på Tibblevallen i Täby. Kolla in alla resultaten här.

Helgen den 14-15 maj anordnades Täby Open på Tibblevallen. Under söndagen hade MIK, de nordliga breddgraderna till trots, ett litet men tappert lag på plats.

 

I F13 Spjut ökade Hilda Yong Viklander på sitt personbästa med hela 6 meter och landade på 24,52 m, vilket resulterade i en hedrande silvermedalj.

 

Vera Neovius deltog även i F13 Höjd och 60 meter och slutade på fjärde plats i båda grenarna. I 60 m var marginalen till pallplats en ynka hundradels sekund, fast å andra sidan var det lika långt till femteplatsen.

 

I P15-klassen ökade Axel Neovius på sitt personbästa i längdhopp med ca en fot upp till 4,66 m.

 

Och slutligen i vuxenklassen tävlade även MIK03:orna Moa Skagerlund och Maja Thodenius i stav.

 

Resultat Täby Open 2022

Nyhetsarkiv

MälarhöjdsspelenKlubbstatistikStöd vår nya barn- och ungdomsfond!Sommarkväll på SätraMälarhöjden 100 år - Kalas 13 april

Våra sponsorer

ICA LiljeholmenFastighetsbyrånBageri Lundmark