Klubbstatistik och årsbästalista

Fina insatser på Stafett-SM i Västerås

2025-05-26 09:52

I helgen den 24-25 maj gick årets stafett-SM på Arosvallen i Västerås. Från Mälarhöjden hade vi tre lag till start och de stod allihop för fina insatser och bra tider. Kolla in alla resultaten här. 

I helgen fylldes Arosvallen av stafettlag och publik från hela Sverige då Stafett-SM avgjordes under två dagars tävlande. 

Våra tre lag från Mälarhöjden tävlade alla på lördagen och bjöd på fina tider och bra växlingar. 

I P15 4x80m hade vi Albin Holmer, Emil Rosendal, Philip Dauner och Elias Riml som slutade femma i sitt försöksheat med tiden 40,23. I totalsammanställningen räckte det till en elfteplats. 

I F15 4x80m bestod vårat lag av Hedvig Ulvenfalk Berg, Lily Söderlind, Ebba Göthlin och Vega Glauser. Tjejerna slutade på en fjärdeplats i sitt heat med tiden 43,72 och det blev en trettondeplats totalt. 

I K 4x100m hade vi ett lag bestående av Felicia Lidsell, Josefin Wikfeldt, Elise Legzdins och Wilma Herranen. Våra damer slutade trea i sitt heat med tiden 49,44 och var endast 89 hundradelar från en plats i SM-finalen. 

Bra jobbat allihop och grattis till fina insatser!

Officiell tävlingssida Stafett-SM 2025
Resultat Stafett-SM 2025

Nyhetsarkiv

MälarhöjdsspelenKlubbstatistikStöd vår nya barn- och ungdomsfond!Sommarkväll på SätraMälarhöjden 100 år - Kalas 13 april

Våra sponsorer

ICA LiljeholmenFastighetsbyrånBageri Lundmark