Anmälan till sommarlovets Friidrottsskola - klicka här
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Mälarhöjdens IK Friidrottsförening
Fotboll
Snabba tider i Åkersberga
2023-06-30 14:55
Både Elise och Josefin bjöd på fina tider på torsdagskvällen. Arkivbild.

Det blev fina tider på 100m samt ett SB respektive ett tangerat PB på 200m då Elise och Josefin gästade Österåkers Arena under torsdagskvällen för Åkersberga Sommarsprint. Det blev en härlig tävlingskväll i perfekt sommarväder och stora startfält på plats i sprintgrenarna. Kolla in alla resultaten här.

Det blev återigen fina tider för våra snabba juniorer då Åkersberga Sommarsprint avgjordes på Österåkers  Friidrottsarena i Åkersberga. 

 

Tävlingen bjöd på fina startfält i många grenar och från Mälarhöjden hade vi Elise Legzdins och Josefin Wikfeldt till start på 100m och 200m. Tjejerna gjorde bra tider på 100m samt ett säsongsbästa för Elise och ett tangerat PB för Josefin på 200m. Kolla in alla resultaten nedan. 

 

Sammanställning 100m 

Plac.       Res.        
1 Sara Wiss 87 Upsala IF 11.82        
2 Ayla Hallberg Hossain 06 Turebergs FK 11.83     SB  
3 Elise Legzdins 02 Mälarhöjdens IK 12.20        
=4 Klara Helander 95 Upsala IF 12.31     SB  
=4 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjdens IK 12.31        
6 Maria Södergren 98 Täby IS 12.59     SB  
7 Ebba Jernmark Burrows 00 Täby IS 12.62     PB  
8 Maja Almgren 98 Täby IS 12.84        
9 Marie Ebbestad 00 Upsala IF 12.96     SB  
10 Victoria Davidsson 02 Tyresö FK 13.01        
11 Anna Björkstedt 78 Spårvägens FK 13.12     SB  
12 Eleonora Wahlin 06 Täby IS 13.14        
13 Amanda Cederberg 07 Täby IS 13.29     PB  
14 Freja Avebäck 95 Malmö AI 13.31     SB  
15 Ebba Sjöström 05 Täby IS 13.42        
16 Emelie Edholm 94 Malmö AI 13.50     SB  
17 Lena Axelson 72 Spårvägens FK 13.84     SB  
18 Rebecka Sjöberg 05 Täby IS 13.95     SB  
19 Rose Masoudi 07 Bromma IF 14.04        
20 Sanne Lopez 87 Åkersberga SK 14.12        
21 Charlotta Häggström 68 Turebergs FK 14.40     SB  
22 Jessica Bené 76 Åkersberga SK 15.29        
23 Kerstin Grape 58 Turebergs FK 15.61     SB  
24 Charlotte Cederberg 76 Åkersberga SK 15.66        
25 Yvonne Wiberg 62 Spårvägens FK 16.08     SB  
26 Ulla Karnebäck 53 Turebergs FK 16.34     SB  
27 Gunnel Tolfes 58 Turebergs FK 16.61        
28 Maria Björkman 52 Turebergs FK 17.74        
29 Annelie Schöldström 67 Turebergs FK 17.83     PB  

 

 

 

Sammanställning 200m 
Plac.       Res.        
1 Ayla Hallberg Hossain 06 Turebergs FK 24.44     SB  
2 Sara Wiss 87 Upsala IF 24.95     PB  
3 Elise Legzdins 02 Mälarhöjdens IK 25.07     SB  
4 Klara Helander 95 Upsala IF 25.11     SB  
5 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjdens IK 25.62     =PB  
6 Maria Södergren 98 Täby IS 25.91     SB  
7 Ebba Jernmark Burrows 00 Täby IS 26.20     PB  
8 Sofia Fröberg 06 IFK Lidingö 26.56        
9 Freja Avebäck 95 Malmö AI 27.26     SB  
10 Eleonora Wahlin 06 Täby IS 27.36     PB  
11 Maja Almgren 98 Täby IS 27.78        
12 Emelie Edholm 94 Malmö AI 28.14        
13 Lena Axelson 72 Spårvägens FK 29.05     SB  
14 Jessica Bené 76 Åkersberga SK 32.43     PB  
15 Gunnel Tolfes 58 Turebergs FK 32.98     SB  
16 Ulla Karnebäck 53 Turebergs FK 34.38     SB  
17 Annelie Schöldström 67 Turebergs FK 39.25     PB  
18 Maria Björkman 52 Turebergs FK 39.84     SB

 

 

Samtliga resultat Åkersberga Sommarsprint 2023


Nyhetsarkiv
Kraftmätningen 20242024-06-07 17:53
Hammarbyspelen med IDM2024-02-12 15:52
Kallelse till Årsmöte2024-01-24 08:53
Fina insatser i Örebro2023-01-16 14:54
Läger på Bosön2022-11-13 16:45
Fina resultat i Uppsala2022-08-15 21:59
Bra utdelning i Skåne2022-07-27 21:57
Stockholmskampen - del 22022-06-02 21:40
Kallelse till Årsmöte2022-01-16 21:10
Seger i Tullingeloppet2021-09-22 20:49
Final i Stockholmskampen2021-09-20 20:47
Elise på SM i Borås2021-09-01 17:55
Final på Stafett-SM2021-08-01 17:23
Fem medaljer i Kalmar2021-06-26 17:15
Medalj på stafett-DM2021-06-20 17:13
Stockholmskampen 20212021-05-22 16:48
Silver på Stafett-SM2020-09-14 19:12
Judith imponerade på DM2020-08-24 18:46
Bra besked i Täby Open2019-05-21 17:42
Medaljregn i Norrköping2019-01-09 19:58
Guldglans i Nynässpelen2018-09-02 18:28
Alba nia på junior-SM2018-08-05 17:30
Fina resultat på SAYO2018-06-04 16:28
Löpgruppen är igång!2018-05-06 16:02
Bra drag på Bosön2018-02-08 11:20
Inbjudan till Årsmöte2018-02-04 11:11
Alba vann i Växjö2017-03-11 11:39
Guldglans på ungdoms-DM2017-02-22 11:28
Kallelse till Årsmöte2017-01-05 15:40
Fina resultat i Uppsala2016-12-19 15:36
Guld i inomhusdebuten2016-11-06 15:18
Guldglans i Täby Open2016-09-08 14:48
Sommarminnen2016-08-19 14:27
Stafett-SM på Stadion2016-06-03 14:06
Rapport från Stafett-DM2016-05-19 13:53
2016-01-14 09:11
2016-01-13 14:33
2016-01-13 14:29
2016-01-13 14:27
2016-01-13 10:00
2016-01-12 17:11
2016-01-12 16:35
2016-01-11 13:30
2016-01-11 10:07
2016-01-10 20:56
2016-01-09 20:59
2016-01-08 20:50
2016-01-07 20:35
2016-01-06 17:10
2016-01-04 16:06
2016-01-03 10:09
2016-01-02 16:51
 
Våra sponsorer